Jak sprawdzić wiarygodność maili, które do nas przychodzą?

Każdego dnia nasze skrzynki pocztowe zalewane są masą wiadomości. Niekiedy zdarza się jednak, że wśród licznych maili kryje się ten, który jest zainfekowany. Kliknięcie takiej niemiłej niespodzianki wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami. Jak sprawdzić wiarygodność maili? Przekonajmy się!

Jak sprawdzić, czy otrzymany mail jest bezpieczny?

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że otrzymawszy maila, o którego wiarygodności nie jesteśmy przekonani, nie klikajmy żadnych załączników czy linków w nim zawartych. Podejrzenia mogą w nas wzbudzić:

  • niegramatyczna struktura wiadomości,
  • tekst wyglądający na kiepskie tłumaczenie w translatorze;
  • treść mówiąca o wygranym konkursie, w którym nie braliśmy udziału
  • czy powiadomienie o opłaceniu, bądź odbiorze paczki, której nie zamawialiśmy.

W takim przypadku warto sprawdzić nadawcę maila. Choć początkowo dany adres e-mail może wyglądać wiarygodnie, przeprowadźmy małe śledztwo. Co więcej, jeśli otrzymamy wiadomość od znanej instytucji, np. banku, w której jesteśmy proszeni o podanie hasła do swojej bankowości online, wiedzmy, że taka sytuacja nie może mieć miejsca. Instytucje administracyjne nigdy nie piszą wiadomości do swoich klientów z prośbą o ujawnienie swoich loginów czy innych poufnych danych.

Podejrzane wiadomości – nie dajmy wyprowadzić się z równowagi

Otrzymując różnorodne maile każdego dnia, zawsze warto trzymać rękę na pulsie i być czujnym. Nieopatrzne kliknięcie linku czy załącznika może spowodować przechwycenie ważnych danych, czy nawet wiązać się z utratą kontroli nad własnym urządzeniem. Pamiętajmy również o zachowaniu zimnej krwi, a także trzymaniu nerwów na wodzy. To przydatne umiejętności w sytuacji, kiedy otrzymamy maila, mówiącego o tym, że „masz 24 h na zapłatę zadłużenia komorniczego”, „mamy Twoje intymne zdjęcia i nagrania – wpłać 1000 zł na nr konta, bo inaczej udostępnimy je w sieci”.

Otrzymanie takich wiadomości może wzbudzić w nas niemałe poruszenie, jednak zawsze warto pamiętać o tym, że jest to manipulacja czyhających na nasze dane i pieniądze hakerów. Nie dajmy się również nabrać na maile w stylu „Twój daleki wuj zostawił Ci w spadku fortunę, kliknij link, aby zapoznać się z treścią testamentu”.

Odpowiednia ochrona to podstawa! Zabezpiecz swój sprzęt z INEA

„Przezorny zawsze ubezpieczony” to hasło, które powinno towarzyszyć każdemu użytkownikowi sieci. Znakomitym wsparciem w unikaniu wszelkich niebezpieczeństw jest odpowiednia ochrona, którą zapewniają programy antywirusowe. Aby wesprzeć ich działanie, potrzebne jest szybkie łącze. Jaki Internet wybrać? Świetną ofertę przedstawia INEA. Dostawca ten proponuje Internet światłowodowy symetryczny, który zapewnia taką samą prędkość wysyłania i pobierania danych.

Dlaczego warto postawić na INEA? Oferta tej firmy to nie tylko superszybki i niezawodny Internet. INEA proponuje również telewizję światłowodową gwarantującą najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Co więcej, INEA oferuje telefonię stacjonarną i komórkową na bardzo korzystnych warunkach. Warto sprawdzić, co dodatkowo możemy zakupić u tego dostawcy.