Na co zwracać uwagę przy wyborze słuchawek gamingowych?

W zestawie komputerowym słuchawki gamingowe są niezbędnym elementem wyposażenia znajdującym się tuż obok klawiatury i myszki. Ich właściwy wybór jest niezwykle istotny ze względu na szereg czynników wpływających na komfort rozgrywki. Czym powinny charakteryzować się dobre słuchawki gamingowe?

Najważniejsze cechy słuchawek gamingowych

Rynek oferuje szeroki wybór słuchawek gamingowych, a gracz z łatwością może pogubić się w ich mnogości. Warto skupić się na cechach, które mają największy wpływ na wygodę użytkowania, a także kwestiach technicznych potęgujących niezwykłe wrażenia z rozgrywki.

Podstawowy podział słuchawek

W sklepach można znaleźć trzy rodzaje słuchawek gamingowych, a każdy z nich będzie miał swoich zwolenników oraz przeciwników. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem, aby w pełni zaspokoić własne potrzeby.

Słuchawki zamknięte

Najpopularniejszy rodzaj słuchawek gamingowych, który doskonale wycisza otoczenie, a także oferuje wyjątkowo dobry dźwięk przestrzenny. Jest to wybór profesjonalnych graczy oraz streamerów, ponieważ zamknięte słuchawki gamingowe pozwalają w pełni skupić się na rozgrywce, a jednocześnie gwarantują realistyczne odtworzenie dźwięków z gry (jak chociażby możliwość usłyszenia ruchu po lewej czy prawej stronie postaci, co pozwala na szybszą reakcję).
Decydując się na słuchawki zamknięte warto dobrze zapoznać się z ich konstrukcją. Powinny być wygodne i dobrze przylegać, aby skutecznie tłumić dźwięki i nie męczyć gracza podczas wielogodzinnych sesji gamingowych.

Słuchawki otwarte

Ten rodzaj słuchawek wybierany jest ze względu na komfort użytkowania. Nie przylegają one ściśle do głowy, co gwarantuje lepszą cyrkulację powietrza i mniejsze zmęczenie. Niestety w związku z tym dźwięki płynące ze słuchawek słyszalne są dla wszystkich w pomieszczeniu, a sam gracz równie dobrze słyszy wszystko, co dzieje się dookoła jego stanowiska gamingowego. Otwarte słuchawki gamingowe charakteryzują się słabszym odwzorowaniem dźwięku niż słuchawki zamknięte.

Słuchawki półotwarte

Jest to hybryda słuchawek zamkniętych oraz otwartych. Ze względu na stosunkowo niską cenę są one wybierane przez sporą liczbę graczy traktujących rozgrywki jako swoje hobby.

Istotne elementy słuchawek gamingowych

Po wybraniu rodzaju słuchawek dostosowanego do preferencji gracza przychodzi czas na decyzję odnośnie konkretnego modelu. Niezależnie czy będą to słuchawki otwarte, zamknięte czy półotwarte, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych części.

Mikrofon

Podstawowy środek komunikacji z innymi graczami podczas rozgrywek. Mikrofon powinien dobrze wyłapywać słowa mówione przez użytkownika, jednocześnie w miarę możliwości ignorując dźwięki otoczenia. Ten element może być zamocowany na stałe lub odczepiany. Dobrze jest zapoznać się z jego szczegółową specyfikacją, aby uniknąć szumów i przerw podczas rozmowy.

Złącze

Słuchawki można podłączać do komputera za pomocą złącza mini jack lub poprzez USB. Wybór pomiędzy nimi często sprawia problemy graczom, ale jest prosta zasada, która ułatwi dokonanie właściwego zakupu. Słuchawki gamingowe ze złączem mini jack doskonale sprawdzą się w połączeni z komputerami z dobrą kartą dźwiękową, chociaż kwestia mikrofonu będzie tu nieco kulała.
Decydując się na słuchawki ze złączem USB można być pewnym wysokiej jakości dźwięku, a także otrzymania szeregu przyjemnych dodatków takich jak lepsze działanie mikrofonu czy możliwość sterowania oświetleniem RGB, o ile słuchawki mają je wbudowane.

Ergonomia

Słuchawki gamingowe wykorzystywane są niemal każdego dnia i często przez długie godziny. Z tego względu należy zwrócić uwagę, aby były dobrze przystosowane do użytkownika pod kątem fizycznym. Nie można pozwolić na żadne uciski, twarde elementy czy nadmierny luz. Wybór wygodnych słuchawek gamingowych wpływa na samopoczucie, a przez to również na osiągane wyniki oraz satysfakcję płynącą z rozgrywki.

Przewód (lub słuchawki bezprzewodowe)

Ostatni, chociaż nie mniej istotny element słuchawek, któremu warto lepiej się przyjrzeć. Słuchawki bezprzewodowe oferują zazwyczaj niższą jakość dźwięku, a gracze rzadko się na nie decydują. Głównie ze względu na fakt, że bateria lubi wyczerpać się w najmniej spodziewanym momencie.
Wybierając słuchawki przewodowe należy zwrócić uwagę na kabel. Szczególnie ważne jest jego zakończenie oraz połączenie ze słuchawkami. Przewód powinien być stosunkowo elastyczny, bez ryzyka powstania przetarć czy pęknięcia. Musi także posiadać odpowiednią długość dostosowaną do stanowiska gamingowego – ważne, aby nie był zbyt krótki.

Wybór właściwych słuchawek gamingowych

Jak widać, istnieje wiele aspektów istotnych podczas wyboru słuchawek gamingowych. Szukając idealnego produktu należy zwrócić uwagę na nie wszystkie, a następnie, krok po kroku, wytypować odpowiednie dla siebie rozwiązania.