Płytki drukowane na zamówienie – co obejmuje kompleksowa współpraca z producentem PCB?
Kompleksowość realizacji zamówień to dziś podstawa. Nie chodzi tylko o branżę EMS, lecz także o inne związane z produkcją czy budownictwem. Klienci oczekują od firm działań na szeroką skalę, dzięki którym mogą kontrolować proces tylko u jednego podmiotu, a nie u kilku naraz. Dlaczego? Bo w ten sposób zyskują czas na dalszy rozwój i szybciej otrzymują gotowy produkt.
Produkcja elektroniki wymaga wielu skomplikowanych procesów. Zanim uzyska się gotowy produkt – w tym wypadku płytki PCB – trzeba przejść przez kilkadziesiąt etapów. Te etapy może kontrolować jeden podmiot albo kilka różnych firm. Coraz częściej przedsiębiorstwa potrzebujące płytek drukowanych decydują się na współpracę z producentami, którzy oferują kompleksowe rozwiązania, czyli należącymi do tej pierwszej grupy. Dlaczego?
Korzyści z kompleksowej współpracy z producentem PCB
Ze względu na korzyści płynące z kompleksowej współpracy. We wstępie wspomniano już o czasie – dużo mniej trzeba go poświęcić na kontrolę jednej firmy niż na koordynację działań i zgranie kilku jednocześnie. Ten czas można przeznaczyć na kwestie związane z bieżącą pracą przedsiębiorstwa albo na jego rozwój. Poza tym współpraca z jednym dostawcą to również optymalizacja kosztów operacyjnych. Płytki drukowane na zamówienie nie muszą być np. przewożone z miejsca na miejsce, co wiązałoby się z dodatkowymi opłatami. Jednocześnie wpływa to na uproszczenie łańcucha dostaw i zmniejsza ryzyko opóźnień zakończenia produkcji.
Oprócz tego cała odpowiedzialność ciąży na jednym podmiocie. Dzięki temu można łatwo zweryfikować jakość usług świadczonych przez ten podmiot i to do niego w razie potrzeby zwrócić się w przypadku niedopełnienia warunków umowy – nie trzeba dociekać, która z firm popełniła błąd.
Szukasz przedsiębiorstwa, które produkuje płytki drukowane, w tym płytki prototypowe PCB? Sprawdź ofertę Printor: https://printor.pl/oferta/
Co składa się na kompleksową ofertę?
A kiedy można powiedzieć, że producent elektroniki ma kompleksową ofertę? Gdy zajmuje się jednocześnie produkcją obwodów drukowanych, ich montowaniem, testowaniem itp. Firmy z branży EMS zazwyczaj wykorzystują dwa sposoby montażu w zależności od potrzeb klientów – montaż automatyczny (SMT) komponentów elektronicznych takich jak kondensatory, rezystory, diody czy oporniki oraz montaż przewlekany (THT) nazywany inaczej montażem ręcznym. Ponadto świadczą usługi związane z obsługą elementów potrzebnych do produkcji – ich kompletacją i magazynowaniem, a także testowaniem płytek drukowanych. Testowanie obejmuje testowanie elektryczne – sprawdzenie obwodów pod kątem zwarć i przerw w ścieżkach, AOI (Automated Optical Inspection) – automatyczną inspekcję optyczną umożliwiającą porównanie ułożenia komponentów w projekcie z tymi na gotowej płytce, ICT (In Circuit Test) – kontrolujące rzeczywistą wartość zmontowanych elementów oraz testy funkcjonalne, czyli sprawdzenie działania podzespołu, a także gotowych urządzeń elektronicznych. W ramach testów przeprowadza się również badanie czystości jonowej – ocenę uwzględniającą obecność elektrolitów, które mogą się przyczynić do uszkodzenia PCB.
Na tym oferta firm zajmujących się produkcją płytek PCB się nie kończy. Płytki mogą być dodatkowo pokrywane lakierami lub zalewami zabezpieczającymi, montowane w urządzeniach końcowych także w siedzibie klienta oraz programowane zgodnie z wytycznymi.
W skład kompleksowej usługi wchodzi również wsparcie klienta, w tym doradztwo i konsultacje inżynieryjne. Zespół technologów z firmy produkcyjnej jest w stanie udoskonalić dotychczasowe rozwiązania lub zaproponować inne, korzystniejsze z punktu widzenia trwałości produktu i ceny jego wytworzenia.
W praktyce wygląda to tak, że klienci przekazują dokumentację firmie zajmującej się produkcją PCB, a producent dostarcza im gotowy produkt, który przeszedł serię testów i został odpowiednio spakowany do transportu. Nie muszą się martwić o konieczność zgrania w czasie kilku podmiotów, ryzyko wynikające z przewożenia elementów dwa lub trzy razy ani o terminowość realizacji projektu.