Ultra szeroki monitor — czy warto w niego inwestować?

Jego popularność rośnie, ale cena pozostaje w dalszym ciągu poza zasięgiem wielu użytkowników. Ultra szeroki monitor, bo o nim mowa, najbardziej pokochali gracze oraz fani wrażeń kinowych na monitorze komputera. Pytanie pozostaje, czy naprawdę jest warty swojej ceny? Jakie zalety niesie za sobą monitor ultrapanoramiczny, a jakie ma wady? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem, ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Ultra szeroki monitor — podstawowe informacje

Czym właściwie jest monitor ultrapanoramiczny? To urządzenie charakteryzuje się innymi proporcjami ekranu w porównaniu z pozostałymi modelami — wynosi ona 21:9 (czasami spotykane są również 32:9). Przykładowo panoramiczny monitor zazwyczaj posiada ekran o proporcjach 16:9 lub 16:10. Jest to zatem spora różnica, która w praktyce przekłada się na ekran o ultra szerokości.

Jakie zalety ma monitor ultrapanoramiczny?

Już wiesz, że ultra szeroki monitor wyróżnia się przede wszystkim proporcjami ekranu. W praktyce przekłada się to na jedną ogromną zaletę — masz o wiele więcej miejsca na ekranie do dyspozycji. Możesz otworzyć wiele okien naraz bez utraty czytelności, dzięki czemu nie musisz przekopywać otwartych okien w poszukiwaniu tego jednego ważnego okienka. Ma to wpływ na kolejną cechę, jaką jest zwiększona produktywność. Duży ekran pomaga zaoszczędzić czas i pozwala całą uwagę skupić na wykonywaniu zadania.

Szeroki ekran przenosi oglądanie filmów i granie w gry komputerowe na zupełnie inny poziom. Przykładowo, monitor panoramiczny 49 cali (czyli jeden z największych dostępnych) pozwoli Ci stworzyć w domu idealne miejsce do oglądania najnowszych filmów w maksymalnej rozdzielczości ze względu na proporcje 21:9 — bez wypełniania ekranu czarnymi paskami. Z drugiej strony, grając na ultra szerokim monitorze, całkowicie zanurzasz się w świat gry, a Twoje pole widzenia zwiększa się.

Jakie wady ma bardzo szeroki monitor 21:9?

Znasz już zalety, teraz pora przyjrzeć się dwóm najważniejszym minusom ultra szerokich monitorów. Pierwszym z nich jest… cena. Ultrapanoramiczne monitory są niesamowicie drogie, co wynika z ich rozmiarów, zastosowanych technologii i bardzo dobrych podzespołów. Co prawda płacisz za wysoką jakość, ale w dalszym ciągu stanowi to barierę i ogromną wadę dla wielu użytkowników.

Drugą wadą jest w zasadzie ich główna zaleta, czyli obszerny ekran. Tak, dobrze czytasz. Monitory ultra panoramiczne nie są dla każdego — niektórzy po prostu będą zmęczeni nieustannym dopasowywaniem i układaniem okienek lub nie będą w stanie odnaleźć się na tak dużym ekranie.

Podsumowanie

Ultra szeroki monitor jest warty inwestycji pod warunkiem, że wiesz, z jakiego powodu go kupujesz. A zdecydowanie warto ten zakup przemyśleć. To dość spore monitory z dużym ekranem, który w praktyce daje nieco innego wrażenia niż standardowe modele. Ale kto wie, może akurat w Twoim przypadku będzie to strzał w dziesiątkę?

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.