Bezpieczne zabawki – przegląd materiałów

Jednym z częściej zadawanych pytań dotyczących tanich zabawek dla dzieci jest pytanie o to, z jakiego materiału powinny być one wykonane. Może się wydawać, że prym wiodą dziś zabawki z plastiku. Poszukując alternatyw dla nich nie powinniśmy być jednak rozczarowani.

Po pierwsze – drewno

Gdybyśmy chcieli wskazać na te zabawki, których popularność w ostatnich latach jest szczególnie duża, z pewnością musielibyśmy wspomnieć o modelach drewnianych zgadzając się z tym, że lista ich zalet jest naprawdę imponująca. Co ciekawe, w żadnym wypadku nie możemy mówić w ich kontekście o rynkowej nowości. Zabawki z drewna są przecież znane od lat. Królowały przez dziesięciolecia i dopiero z czasem zaczęły ustępować miejsca modelom z plastiku i gumy.

Ich powrót do popularności można tłumaczyć na wiele sposobów. Na pierwszy plan wydaje się jednak wysuwać to, że mamy w ich wypadku do czynienia z rozwiązaniami naturalnymi. Ochrona środowiska nie jest dziś po prostu jednym z wielu sloganów, które nic nie znaczą. Podchodzimy do niej poważnie i cieszymy się, że możemy sięgać po zabawki bezpieczne nie tylko dla dziecka, ale i dla planety. Mówiąc o zaletach propozycji wykonanych z drewna wypada jednak wspomnieć także o ich przystępnej cenie. Tanie zabawki drewniane wcale nie należą do rzadkości, a ich jakość nie jest z tego powodu obniżona. Również ich szeroki wybór przemawia za tym, aby przyjrzeć się im uważnie. W sprzedaży dostępne są zarówno drewniane grzechotki, jak i instrumenty, pojazdy oraz domki.

Po drugie – plastik i guma

Zabawki z plastiku przez lata były synonimem rozwiązań tanich, ale niskiej jakości. Nic więc dziwnego, że wiele osób do dziś podchodzi do nich z rezerwą. Warto jednak przypomnieć, że dziś do ich produkcji wykorzystywane jest jedynie specjalne tworzywo PE oraz PP. Dzięki temu jakość plastikowych zabawek nie budzi aż tak dużych kontrowersji. Zabawki wykonane z gumy są kojarzone przede wszystkim z zabawkami do kąpieli, dziś jednak i ten materiał znajduje coraz szersze zastosowanie. Szczególnie modne są gumowe narzędzia – intrygujące, a jednocześnie wyjątkowo bezpieczne.