Hosting stron WWW – czego oczekiwać od najlepszych dostawców?

Bez względu na to, czy szukasz obsługi sklepu internetowego czy witryny całkowicie prywatnej – do poprawnego funkcjonowania twojej strony WWW potrzebny jest konkretny pakiet hostingowy. W tym artykule sprawdzamy, jak powinny wyglądać nowoczesne usługi w tym zakresie oraz na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru dostawcy.

Nowoczesny hosting WWW a twoje miejsce w internecie

Przyzwoity hosting strony WWW to nie tylko domena i miejsce na serwerze. Jeśli wierzyć badaniom przeprowadzonym przez Google, ponad 40% internautów opuszcza witrynę sieci internet, kiedy ta ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Siłą rzeczy, im dłużej trzeba czekać, tym szybciej się ludzie zniechęcają. Fakt, niekiedy sami użytkownicy są źródłem tego problemu (zbyt wiele otwartych stron na raz, źle umieszczony router…), ale w wielu przypadkach chodzi też o kiepską jakość usługi hostingowej.

W rezultacie właściciel portalu nie ma co liczyć na wysoką liczbę odwiedzin ani na dobrą pozycję w wyszukiwarce Google. To z kolei przyczyni się do spadku sprzedaży i nijakiej popularności. Dla wielu z nas jeszcze 15, 20 lat temu to nie miało aż takiego znaczenia, lecz dzisiaj… dzisiaj strona WWW to nie tylko wizytówka, lecz również wirtualne centrum budowania bazy danych klientów, zarządzania sprzedażą itd.

Nowoczesny hosting powinien więc oferować pełen pakiet rozwiązań kompatybilnych z wymaganiami współczesnego internetu, urządzeń (w tym oczywiście telefonów) oraz samych użytkowników, którzy nie mają cierpliwości dla ślamazarnych witryn, które chodzą po najmniejszej linii oporu. Poniżej prezentujemy kilka zagadnień, które pomogą ocenić realną wartość usługi hostingowej.

Serwer dedykowany

Serwery dedykowane można znaleźć w najbardziej bezpiecznych centrach danych na świecie. To komputery podłączone do sieci 24/7. Posiadają do tego bardzo wydajne moce przerobowe, do których klienci mają dostęp o każdej porze dnia i nocy. Kwestia bezpieczeństwa jest ich mocną stroną, ponieważ wydajne serwery będą w stanie obsłużyć lepsze środki ochrony antywłamaniowej. Tego rodzaju serwer WWW jest potrzebny zwłaszcza dla stron z użyciem dużych baz danych, gdzie występuje masa informacji prywatnych użytkowników, ale i content wideo na przykład albo wiele podstron oferowanych produktów i usług. Podczas kontaktu z dostawcą usług hostingowych, warto więc dokładnie wypytać o pełnię możliwości serwerów dedykowanych, jakie ma w ofercie.

Serwery VPS

Jest też coś takiego jak hosting współdzielony z innymi użytkownikami, który będzie tańszy, ale sprawdzi się doskonale podczas prowadzenia lżejszych witryn. Jednak dużo lepszą opcją wydaje się serwer VPS, który jest czymś pośrednim między 100% dostępem do serwera dedykowanego i ograniczeń przy hostingu współdzielonym. To coś jakby prywatna przestrzeń wydzielona na serwerze, więc dostaniesz możliwość korzystania z jego parametrów. To sytuacja dosyć elastyczna, która pozwala bardzo precyzyjnie dobrać usługę do warunków swojego biznesu. A zresztą, zerknij na stronę https://hitme.pl/ i przekonaj się o tym samodzielnie.

Sprawa PHP

Dobry hosting WWW to taki, który nieustannie dba o aktualizacje własnej struktury programistycznej. Podczas wyboru powinno się sprawdzić, czy język hosta jest na poziomie PHP 8.1 czy może którejś z niższych wersji. To istotne, ponieważ strona zbudowana w systemie Drupal, WordPress, Joomla albo Magento korzysta z PHP. Jeśli więc sam język programistyczny jest nieaktualny, nie możemy oczekiwać, że nasze witryny będą stuprocentowo wydajne w każdej sytuacji. Obsługiwane CMS WordPress (content management system, czyli system zarządzania treścią) na twojej witrynie musi działać zgodnie z oczekiwaniami nowoczesnych użytkowników. Właśnie temu służy regularna aktualizacja PHP.

Przyjazny interface

Ale wybierając hosting powinno się zwrócić uwagę również na kwestię administracji. Czy można zarządzać stronami samodzielnie? Jak wygląda interfejs panelu klienta? To dosyć istotne, ponieważ w nocy o północy możesz chcieć własnoręcznie umieścić jakąś treść na serwerze FTP i to powinno być łatwe jak zrobienie bułki z masłem. Panel administracyjny powinien więc być przejrzysty i przyjazny dla osoby zarządzającej.

Chodzi nie tyle o obsługę konta ftp, co również dostęp do logów serwera WWW, czy możliwość kreacji takich rzeczy jak kopia bezpieczeństwa np. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi zarządzanie kilkoma stronami WWW na raz, praktyczny interface to podstawa porządnego hostingu.

Konto pocztowe

Serwery poczty także są ważne, a raczej możliwość generacji adresów mailowych odpowiednich dla danego przedsięwzięcia. Dobrze jest mieć ich przynajmniej kilka, żeby użytkownicy różnych zawartości stron www mieli przejrzystą sytuację w kwestiach kontaktowych. Chociaż, prawdę powiedziawszy, to przede wszystkim tobie powinno zależeć na kilku kontach, zwłaszcza gdy planujesz poszerzyć działalność i zatrudnić dodatkową pomoc do obsługi klienta, księgowości itp.

Czy można przetestować hosting? Jakie są inne najczęściej zadawane pytania? Polecamy stronę https://hitme.pl/, gdzie jest więcej informacji na temat nowoczesnego hostingu dla twojego WWW.