Czy fotowoltaika z pompą ciepła faktycznie się opłaca?

Polacy coraz częściej uciekają się do przesiadania ze starych, nieefektywnych i generujących ogromne koszty zużycia i eksploatacji źródeł ciepła i energii. Świadomi powagi sytuacji zaczynają wybiera odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika w przypadku prądu i pompy ciepła w przypadku ogrzewania.

Jednak co w przypadku, jeśli można jeszcze więcej zaoszczędzić i posiadać jeszcze bardziej przyjazne środowisku gospodarstwo domowe? Idealnym rozwiązaniem będzie tu fuzja fotowoltaiki z pompą ciepła, która przyniesie nam maksymalnie dobroczynne korzyści.

Jeśli chodzi o pompy ciepła Poznań, to rynek jest bardzo rozwojowy. W regionie jest kilka firm, które oferują usługi sprzedaży i montażu. Zanim jednak wybierzesz jedną z nich, zrób dokładne rozeznanie rynku, porównaj oferty i sprawdź, która z firm ma najwięcej do zaoferowania.

Fotowoltaika o jakiej mocy będzie w stanie zapewnić energię dla pompy ciepła?

Pierwszy aspekt, nad którym powinniśmy się zastanowić, to fakt, czy nasza obecna lub planowana instalacja fotowoltaiczna ma wystarczająco mocy, aby zasilać dodatkowo pompę ciepła. Dom jednorodzinny z nowego budownictwa, o powierzchni 130m2, potrzebuje około 11,8 tys. kWh energii w ciągu całego roku, która posłuży na ogrzewanie i podgrzanie wody użytkowej. Aby pompa ciepła była w stanie dostarczyć taką ilość ciepła, będzie musiała pobrać energię elektryczną w ilości +/- 3100 kWh.

Standardowa, przydomowa instalacja fotowoltaiczna, z każdego zainstalowanego 1 kWp jest w stanie wyprodukować 1000 kWh energii elektrycznej w ciągu całego roku. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że wystarczy nam instalacja o mocy łącznej 3,2 kWp, aby całe ogrzewanie mogło przebiegać bez dodatkowych kosztów.

Niestety, ale okresy największej pracy urządzeń nie łączy się w jednym sezonie. Okres świetności funkcjonowania fotowoltaiki przypada na najbardziej słoneczne dni w roku, a pompy ciepła na zimę. Jednak to nic straconego. Ku naszemu szczęściu, wszelki nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej z fotowoltaiki można przesłać do sieci. W zależności od umowy z dostawcą, za oddaną do sieci energię dostajemy upust w cenie zakupu energii z sieci w ciągu następnych 12 miesięcy. To co wcześniej oddaliśmy, możemy odebrać za darmo w 70-80%. Rozwiązaniem dla tego będzie inwestycja w magazyn energii, który pozwoli nam zachować 100% nadwyżek u siebie.

Czy fotowoltaika z pompą ciepła to duet idealny?

Pompa ciepła połączona z instalacją fotowoltaiczną w znacznym stopniu zwiększa rentowność całej inwestycji oraz bezsprzecznie zapewnia większą niezależność energetyczną. Prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę zasila pompę ciepła, co zmniejsza koszty jej eksploatacji. Jeżeli nasza instalacja PV cechuje wystarczająco dużą mocą, będzie ona w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie bez jakichkolwiek strat i bilansowania nadwyżek.

Jeżeli jesteśmy w stanie, warto rozważyć inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę jednocześnie. Będzie to dla nas dużo bardziej korzystne finansowo, niż w przypadku zakupu urządzenia w większym odstępie czasowym. Dodatkowo, możemy cieszyć się oszczędnościami od zaraz.

Jak wygląda tutaj kwestia finansowa?

Analizując rynek w 2022, koszt instalacji pompy ciepła to kwota rzędu 30-50 tys. zł, dla średniej wielkości budynku rodzinnego (ok. 150m2). W przypadku paneli fotowoltaicznych jest to ok., 16-26 tys. zł, co razem daje nam kwotę od 46 do 76 tys. zł za gotowy duet.

Warto zapoznać się z dofinansowaniami, które dostępne są zarówno dla fotowoltaiki, jak i pompy ciepła. Jeżeli np. skorzystamy z programu Mój Prąd, kwota zestawu zmniejszy się do kosztów mniejszych niż 50 tys. zł.