Robak komputerowy – jak się przed nim zabezpieczyć?

Każde urządzenie podłączone do sieci jest narażone na różnego rodzaju zagrożenia – należy do nich między innymi złośliwe oprogramowanie, które może występować w rozmaitych formach. Jednym z nich są robaki komputerowe. Co to właściwie jest i jak zadbać o skuteczną ochronę przed komputerowym robakami?

Robak komputerowy a wirus

Robaki komputerowe są pod wieloma względami podobne do wirusów. Działanie jednych i drugich opiera się w głównej mierze na replikacji kodu, a zainfekowanie urządzenia może prowadzić do przejęcia kontroli nad sprzętem, usunięcia plików czy instalacji programów dających hakerom dostęp do komputera. Istnieje jednak pewna istotna różnica – podczas gdy wirus komputerowy potrzebuje „nosiciela” (najczęściej pliku wykonywalnego), robak działa samodzielnie. Zainfekowanie komputera robakiem polega na wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach lub nieuwagi użytkownika – warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed tym zagrożeniem.

Jak chronić się przed robakami komputerowymi?

Niezwykle istotną kwestią będzie przestrzeganie kilku kluczowych zasad dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Przede wszystkim należy unikać pobierania plików z niesprawdzonych źródeł, na przykład znajdujących się w załącznikach do maili od nieznanych adresatów. Do tego niezbędne jest ustawienie silnych, trudnych do złamania haseł do wszystkich usług, narzędzi i urządzeń – w szczególności sieci Wi-Fi.

Nie można przy tym zapominać o regularnej aktualizacji oprogramowania, zwłaszcza w przypadku programów, których działanie wymaga stałego połączenia z siecią. Dzięki temu będziemy w stanie stale korzystać z najnowszych łat bezpieczeństwa, co znacznie zmniejszy ryzyko zainfekowania urządzenia wirusem. Na koniec warto zadbać o dostęp do skutecznego antywirusa, który powinien stale monitorować ruch sieciowy, a w razie potrzeby umożliwiać szybkie i efektywne skanowanie.

INEA dla firmochrona anty-DDoS i inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo

W wielu przypadkach aktywność hakerów skupia się właśnie na przedsiębiorstwach – bez względu na rozmiar czy branżę, w której działają. Wynika to z faktu, że ataki często mają na celu uzyskanie dostępu do danych, które posiadają obecnie niesamowicie duże znaczenie w praktycznie każdej firmie. Z tego względu należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w sieci, wybierając zaufane usługi zapewniające skuteczną ochronę przed robakami i innym złośliwym oprogramowaniem.

Warto zwrócić uwagę między innymi na ofertę INEA dla firm. Poznański dostawca Internetu zapewnia nie tylko szybki przesył danych za pomocą łączy światłowodowych, lecz także wysoki standard bezpieczeństwa i możliwość skorzystania z dodatkowych usług z tego zakresu. Jedną z nich jest ochrona anty-DDoS – to rozwiązanie oparte na czyszczeniu ruchu sieciowego po ataku DDoS, który z kolei polega na zajęciu zasobów danego urządzenia przez przesłanie ogromnej liczby zapytań z różnych sprzętów. Szybki, bezpieczny światłowód, ochrona anty-DDoS oraz przestrzeganie kluczowych zasad dotyczących cyberbezpieczeństwa pozwoli sprawnie poradzić sobie z zagrożeniami takimi jak robaki i nie tylko.