Jak zbudować domową sieć komputerową?

Współcześnie dostęp do internetu jest czymś tak powszechnym, jak możliwość korzystania z energii elektrycznej czy wody pitnej. Domowa sieć komputerowa to prosty sposób, by móc korzystać z globalnych zasobów w każdym zakątku naszego domu. Umożliwia ona również współpracę urządzeń ze sobą oraz ich zdalne sterowanie i monitorowanie z dowolnego miejsca na świecie.

Po co mi domowa sieć komputerowa?

Jednym z głównych zadań, jakie pełni obecnie sieć komputerowa w domu jest zapewnianie dostępu do internetu wszystkim laptopom, tabletom, smartfonom i komputerom stacjonarnym, jakie są w naszym posiadaniu. Najczęściej zatem spotykamy rozwiązanie, w którym bezprzewodowa sieć Wi-Fi stanowi podstawową infrastrukturę, bez fizycznego prowadzenia kabli. Zaletą jest przede wszystkim brak konieczności prowadzenia prac instalacyjnych i remontowych, by móc korzystać z internetu, szczególnie w starszych mieszkaniach i wnętrzach zabytkowych kamienic.

Najpierw internet – jakie łącze wybrać?

Zanim zabierzemy się z planowanie przewodowej lub kablowej sieci domowej, musimy dostarczyć do mieszkania internet. W tej chwili najpopularniejszymi metodami dostępu są:

• łącza miedziane (ADSL),
• światłowód,
• radiowa technologia LTE.

W miejscach oddalonych od dużych skupisk ludność często problemem jest brak zasięgu zarówno telefonii komórkowej, jak i tradycyjnej. Tam dostęp do internetu często jest realizowany przy pomocy nowoczesnych łącz satelitarnych. Jeżeli jesteśmy na obszarze działania operatora posiadającego światłowód, warto zdecydować się na to rozwiązanie.
LTE i ADSL rozważmy w drugiej kolejności.

Router – centrum domowej sieci LAN

Proste interfejsy konfiguracyjne routerów do zastosowań w domu i małym biurze powodują, że do stworzenia sieci komputerowej nie potrzebujemy wsparcia specjalistów. W większości przypadku to właśnie to urządzenie stanowi centralny jej punkt. Na etapie instalacji warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Skomplikowane hasło, brak rozgłaszania SSID oraz szyfrowanie WPA/WPA2-PSK domowego Wi-Fi z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa.

Sieć Wi-Fi – dostęp do internetu w całym domu

Istnieje wiele sposobów na rozprowadzenie internetu po domu i dostarczenie go do każdego urządzenia. Zaczynając remont starego lub budowę nowego obiektu mieszalnego, lub biurowego warto zaplanować od razu poprowadzenie sieci przewodowej w standardzie Ethernet o szybkości 1 Gbps. Jeśli jednak nie planujemy prac, a chcemy zbudować w bezinwazyjny sposób domową sieć komputerową, powinniśmy zainteresować się bezprzewodowym Wi-Fi, najlepiej działającym jednocześnie na dwóch częstotliwościach, tj. 2, 4 i 5 GHz. To najprostsza metoda, która jednocześnie jest wysoce stabilna. Istnieją rozwiązania oparte o instalację elektryczną – adaptery PLC – jednakże często powodują one zakłócenia i nie są tak niezawodne.

Inteligentny dom i rozrywka, dzięki sieci komputerowej

Internet pozwala nie tylko na przeglądanie stron czy pracę i rozrywkę z użyciem komputera. Obecnie większość nowych telewizorów, amplitunerów, kamer monitoringu czy nawet urządzeń AGD ma możliwość podłączenia do sieci. Dzięki temu możemy m. in. oglądać ulubione filmy na dużym ekranie, a także sterować ekspresem do kawy, który zrobi nam latte, gdy my będziemy jeszcze w drodze do domu.