Wybieramy dysk twardy w komputerze – na który SSD się zdecydować?

Wymiana dysku twardego w komputerze to ważny krok, by realnie wpłynąć na szybkość działania czy ładowania się komputera po restarcie. Dysk odpowiada za przetwarzanie danych, dzięki czemu im większe ma możliwości przerobowe, tym szybciej działa komputer – ładuje się strona, zgrywa plik, uruchamia program. Warto więc wybrać dysk SSD. Tylko jak to zrobić?

Czym jest dysk SSD i jego zalety

Technologię komputerowych dysków twardych dzielimy na dyski HDD oraz SSD. Te pierwsze oparte są na technologii talerzy i głowic ruchomych. Są tańsze i bardziej awaryjne. No i wolniejsze. Z kolei SSD to dysk nowej generacji, który jest o wiele szybszy, a zapis następuje na podstawie pamięci flash, dzięki czemu prędkość zapisu jest o wiele szybsza.
To pierwsza zaleta względem dysku HDD. Co więcej, dysk SSD można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od rodzaju złącza. Są to dysku ze złączem SATA oraz szybsze i bardziej wydajne dyski ze złączem M.2 PCI Express. I z tym wiąże się kolejna zaleta, bo to złącze jest najmniej awaryjne, a do tego mamy także kwestię samej budowy SSD, co sprawia, że nie jest on czuły na wstrząsy. Ostatni plus to wielkość. Nawet te ze złączem SATA są o wiele cieńsze niż HDD, nie mówiąc już o kompaktowych rozmiarach złącza M.2.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku twardego?

A więc jeśli już jesteś gotowy do wyboru sprzętu komputerowego w technologii SSD, możesz bez problemu sprawdzić kilka parametrów, które pozwolą ci wybrać właściwie.
• Po pierwsze prędkość zapisu, czyli przepustowość łącza oraz technologii zastosowanej do produkcji dysku. Przy złączu SATA jest o wiele lepsza niż w HDD, ale znacznie mniejsza niż w M.2 PCI Express.
• Po drugie interfejs, czyli właśnie rodzaj złącza. W przypadku złącza M.2 PCI Express x4 działanie jest o wiele płynniejsze, szybsze i wygodniejsze. Do tego rzadziej dochodzi do jakiejkolwiek utraty danych czy ich uszkodzenia w przypadku przenoszenia z jednego nośnika na dysk komputera. SATA jest jednak tańszy.
• Cena, czyli coś, czego nie uda się uniknąć i zarazem jedyna wada SSD. Dyski tej technologii, mimo że są przynajmniej stukrotnie szybsze niż HDD, nie odznaczają się dobrym stosunkiem jakości do pojemności. Przez to dużo taniej jest kupić dysk HDD z terabajtem wolnej przestrzeni niż dysk SSD o pojemności 256 GB.
• Sposób przechowywania danych, czyli wybór między większą pojemnością w jednej komórce a niezawodnością z mniejszymi możliwościami. Technologia MLC daje więcej miejsca na jedną komórkę, ale to kość pamięci SLC gwarantuje największą trwałość przechowywanych danych.

Rozwiązanie optymalne do Twoich potrzeb

Wybierając odpowiednią konfigurację komputera, musisz myśleć przyszłościowo. Dziś wybór dysku SSD jest koniecznością, często wspomaganą przez dysk HDD. To sprawia, że możesz zadbać o szybkość przesyłu i ładowanie się systemu, a jednocześnie wybrać właściwą przestrzeń do przechowywania danych. Jednak takie rozwiązanie kosztuje całkiem sporo. Prawdą jest jednak, że nie warto na nim oszczędzać.