Komputer stacjonarny czy laptop? Co jest lepsze do pracy zdalnej?

Przygotowując się do pracy z domu pracownicy często zastanawiają się nad doborem właściwego sprzętu. Zarówno laptop jak i komputer stacjonarny mają szereg zalet i wad, ale co lepiej się sprawdzi?

Zdefiniowanie własnych potrzeb

Pierwszym czynnikiem jest zastanowienie się nad specyfiką swojej pracy oraz nad własnymi preferencjami i możliwościami. Istotne są tutaj takie kwestie jak:
– fundusze
– przestrzeń pracy
– charakter wykonywanej pracy

Zakres cenowy komputerów stacjonarnych oraz laptopów jest ogromny, przez co lepiej skupić się na funkcjach, które muszą spełniać urządzenia. Komputery wykorzystywane do prostej pracy biurowej nie wymagają dużych nakładów finansowych i takim zadaniom podoła każdy model dostępny w sklepie. Im bardziej wymagająca praca (jak chociażby grafika, retusz zdjęć czy programowanie), tym lepszy komputer będzie wymagany.

Przestrzeń również odgrywa istotną rolę. Laptopy zajmują zdecydowanie mniej miejsca i są poręczne, dzięki czemu w każdej chwili z łatwością można je przenieść lub zabrać w podróż. Komputery stacjonarne nie dają tej wygody.

Podstawowe różnice pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym

Laptopy cieszą się dużą popularnością wśród pracowników. Ich mobilność i małe rozmiary są ich głównymi zaletami. Zaletą laptopów jest wbudowana kamerka, która dobrze sprawdza się podczas konferencji online. Wbudowana klawiatura dobrze sobie radzi, chociaż po wielogodzinnych sesjach pracy wymagającej pisania może spowodować ból nadgarstków.
Istotną zaletą jest również ruchomy ekran, który z łatwością można ustawić pod odpowiednim kątem. Niestety monitory w laptopach zazwyczaj są niewielkie i bardziej męczą oczy.

Wśród wad komputerów przenośnych z pewnością istotna jest ich cena. Są zdecydowanie droższe od komputerów stacjonarnych i sytuacji nie ratuje tutaj fakt, że wymagają mniej dodatkowych urządzeń. Tym bardziej, że zazwyczaj nie wystarcza mikrofon i głośnik wbudowany w laptopa – słuchawki z mikrofonem dają znacznie lepszą jakość dźwięku oraz poprawiają komfort pracy. Tak samo niemożliwe jest pracowanie przez 8 godzin z pomocą touchpada, a więc pojawia się konieczność zakupu osobnej myszy komputerowej.

Komputery stacjonarne, jak zostało wspomniane wyżej, są znacznie tańsze. Łączna kwota (nawet po doliczeniu monitora i klawiatury) wciąż będzie niższa niż cena laptopa o zbliżonych parametrach. Komputery stacjonarne pozwalają również na wygodniejszą i zdrowszą pracę. Duże i przyzwoite monitory są tanie, a zdecydowanie mniej męczą oczy. Z kolei klawiatury są lepiej przystosowane do użytkownika, przez co znacząco maleje ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.

Tutaj również nie brakuje kilku istotnych wad. Przede wszystkim komputery stacjonarne wymagają miejsca. Ustawienie komputera, monitora, klawiatury i myszy zajmuje znaczną część przestrzeni na biurku. Nie istnieje również możliwość swobodnego przestawiania stanowiska.

Jaki komputer lepiej wybrać do pracy?

Wszystko zależy od charakteru pracy. Jeśli wykonywany zawód wymaga lub pozwala na podróże, podczas których niezbędny jest komputer, to laptop z oczywistych względów będzie doskonałym wyborem. Tak samo wygląda sytuacja, jeśli praca nie wymaga dużej ilości pisania lub wielogodzinnego czasu spędzonego przed ekranem.

Z kolei osoby spędzające długie godziny przed ekranem i nieustannie korzystające z klawiatury z pewnością lepiej będą czuły się korzystając z komputera stacjonarnego. Pozwoli to uniknąć nadmiernego zmęczenia wzroku, a także umożliwi lepsze zadbanie o swoje zdrowie (głównie kręgosłup i nadgarstki). Będzie to również mniejszy wydatek niż inwestycja w laptopa.

Oferowane przez firmę Existo usługi indywidualnie dopasowywane do każdego klienta są doskonałym rozwiązaniem usprawniającym funkcjonowanie firmy oraz zapewniającym jej bezpieczeństwo. W naszej ofercie znajdują się rozwiązania chmurowe, oprogramowania czy systemy CRM dla firm, które umożliwiają naszym klientom nowoczesne i efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem.