Nosisz telefon w tylnej kieszeni spodni? Sprawdź, dlaczego robisz błąd

Jeśli miałbyś zabrać tylko jeden przedmiot na bezludną wyspę, prawdopodobnie spakowałbyś ze sobą smartfona. Telefon to obecnie kompendium wiedzy, źródło rozrywki i przydatne narzędzie, z którym nie rozstajemy się ani na krok. Niektórzy zabierają go ze sobą nawet do łazienki! Częstym nawykiem, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, jest noszenie smartfona w tylnej kieszeni spodni. Sprawdź, dlaczego lepiej tego unikać.

Większe ryzyko zgubienia telefonu

Telefon z tylnej kieszeni może łatwo wypaść. Jeśli upadnie na miękką powierzchnię (na przykład na łóżko czy trawę), nawet nie zorientujesz się, w którym momencie go zgubiłeś. Tylne kieszenie spodni są zazwyczaj płytkie (dotyczy to w szczególności modeli damskich). Duże smartfony (takie jak Samsung S20 FE) mogą mieć przekątną ekranu nawet powyżej 6,5 cala, więc na pewno nie zmieszczą się w całości do kieszeni.

Okazja czyni złodzieja

Wyobraź sobie, że stoisz w długiej kolejce do kasy w supermarkecie i trzymasz telefon w tylnej kieszeni spodni. Nigdy nie wiesz, czy nie trafisz na kogoś nieuczciwego, kto może połakomić się na Twój najnowszy model Samsunga czy Huawei. Złodziej może wyciągnąć go praktycznie bezszelestnie. Zanim się zorientujesz, nie tylko nie będziesz miał smartfona, ale również chwilowo utracisz dostęp do wszystkich kontaktów i aplikacji bankowych. Oczywiście nie oznacza to, że w każdej sytuacji należy widzieć zagrożenie. Jednak zgodnie ze starym przysłowiem “lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Większe ryzyko uszkodzeń telefonu

Zbite szybki, rysy na ekranie, uszkodzone szkło aparatu – te szkody powstają najczęściej w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zaniedbań ze strony użytkownika. Jeśli nosisz smartfona w tylnej kieszeni spodni, zwiększasz ryzyko upadku telefonu (szczególnie podczas siadania lub schylania się). Niektórym zdarza się nawet zapomnieć o smartfonie i usiąść na nim. Efekt? Wyświetlacz do wymiany. Każda naprawa telefonu wiąże się z kosztami. Przykładowo:

  • wymiana zbitej szybki Samsung S20 FE to koszt od 280 do 400 złotych,
  • wymiana zbitej szybki Huawei Mate 10 Pro to średni koszt 400 złotych,
  • wymiana zbitej szybki iPhone 7 to koszt ponad 200 złotych.

Wymiana szybki jest możliwa, gdy wyświetlacz smartfona działa poprawnie. W przeciwnym razie szkody są prawdopodobnie większe i do wymiany może być cały moduł wyświetlacza (co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami).