Kuchnia – serce domu i miejsce towarzyskich spotkań

Na przestrzeni kolejnych dekad bardzo ewoluował sposób patrzenia na konkretne pomieszczenia w domu i kuchnia zyskała ogromnie na znaczeniu, czego dowodzą coraz odważniejsze i liczniejsze projekty domów z dużą kuchnią. Oczywiście posiadanie własnego domu jednorodzinnego znacząco ułatwia zaprojektowanie lub nawet samodzielne i intuicyjne urządzenie ogromnej kuchni z jadalnią.

Jednak coraz częściej także właściciele mieszkań i apartamentów na dużych osiedlach czy nowoczesnych blokowiskach oczekują, że ich mieszkanie będzie zachwycało, a ogromna i przestronna kuchnia to na pewno element, który robi wielkie wrażenie. Dla wielu osób kuchnia to jednak przede wszystkim miejsce pracy – regularnego gotowania, przygotowywania posiłków i zapasów czy po prostu eksperymentowania z kuchnią. Wszyscy pasjonaci domowego gotowania i spotkań towarzyskich cenią sobie wielkie i funkcjonalne kuchnie, ponieważ pozwalają przeważnie na wiele więcej jeśli chodzi o przestrzeń do gotowania i ułatwienia gastronomiczne.

Co charakteryzuje dzisiejsze projekty domów z dużą kuchnią?

Cechą wspólną bardzo dużej liczby projektów architektonicznych dużych kuchni – bez względu na to, czy są planowane do domu jednorodzinnego czy mieszkania albo apartamentu w zabudowie wielorodzinnej – jest stosowanie tzw. wysp kuchennych. Wyspa pozwala na ulokowanie w centralnej części kuchni nie tylko dodatkowego blatu roboczego i przestrzeni przechowalniczej. To często także miejsce kluczowych spotkań rodzinnych lub towarzyskich a spora i dobrze zaprojektowana wyspa może również służyć za całkiem wygodny stół jadalniany. Spełnienie wielu różnych funkcji przez jedno urządzenie – to cel wielu architektów i marzenie wielu właścicieli domów czy miłośników gotowania. Dlatego projekty domów z dużą kuchnią bardzo często stosują to rozwiązanie lub adaptują je do konkretnych oczekiwań klienta czy jego preferencji.

Nowoczesne gadżety i funkcjonalne wyposażenie AGD

Wyposażenie AGD do kuchni robi coraz większe wrażenie i sprzęt – zarówno ten wielkogabarytowy jak lodówki i kuchenki oraz w formie przenośnych i wygodnych gadżetów – może znacząco podnieść funkcjonalność danej przestrzeni kuchennej. Sam wielki metraż do zagospodarowania nie zagwarantuje jeszcze uniwersalności i wielozadaniowości kuchni, jaką niosą za sobą projekty domów z dużą kuchnią i odpowiednio dopasowanymi gadżetami gastronomicznymi i zabudową AGD. W tym miejscu wyjątkowo ważną rolę odgrywa oczywiście klient, który jest również inwestorem – to jego zasobność portfela i jego codzienne potrzeby będą w największym stopniu determinowały to, na jakie urządzenia i wyposażenie końcowe się zdecyduje. Architekt jest w stanie do tego samego wnętrza zaplanować urządzenia z najniższej półki cenowej, średniej oraz tej najbardziej ekskluzywnej – dla miłośników nowoczesnych gadżetów i profesjonalnych kucharzy. Naturalnie wśród klientów zamawiających takie projekty dużych kuchni znajduje się pewna grupa takich, którzy samodzielnie nie gotują i nie spędzają w swojej kuchni nadmiernie dużo czasu, ale rozumieją jak wielkie wrażenie na każdym robi dzisiaj taka przestrzeń, więc chętnie w nią inwestują.