W jaki sposób dostarczyć darmowe Wi-Fi dla klientów? Jakie łącze wybrać?

Udostępnienie darmowego łącza dla klientów to świetny sposób, by zapewnić lepsze wrażenia z korzystania z usług przedsiębiorstwa. Niezbędne będzie jednak zadbanie o pełne bezpieczeństwo, jak również przygotowanie firmowej infrastruktury na dodatkowy ruch.

Światłowód dla firm – najlepszy sposób, by spełnić wymagania pracowników i klientów

Decydując się na Internet dla firmy, mamy do dyspozycji kilka różnych opcji w kwestii rodzaju łącza – od technologii LTE lub coraz częściej 5G, poprzez sieci radiowe, aż po kilka wariantów sieci przewodowych. Wszystkie z nich znajdują swoje zastosowanie w pewnych scenariuszach, jednak warto podkreślić, że symetryczny światłowód dla firm praktycznie nie ma sobie równych pod względem szybkości i stabilności połączenia. Na jakie warunki możemy liczyć z Internetem światłowodowym? Na uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo duża prędkość transferu – możemy bez problemu znaleźć oferty łączy zapewniających przesył kilkuset megabitów na sekundę, a także wiele propozycji Internetu 1 Gb/s. Do tego dochodzi bardzo niski ping, który pozwoli zdecydowanie poprawić wrażenia płynące z korzystania z sieci.

Firmowy Internet oparty na rozwiązaniach światłowodowych powinien zatem bez problemu poradzić sobie z ruchem generowanym zarówno przez pracowników, jak i klientów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że światłowody są w bardzo wysokim stopniu odporne na wpływ warunków atmosferycznych i inne czynniki zewnętrzne. Transfer danych praktycznie zawsze odbywa się z maksymalną przepustowością, w przeciwieństwie do łączności mobilnej czy radiowej, która może być w znacznym stopniu zakłócona przez pogodę.

Darmowe Wi-Fi dla klientów: odpowiednie zabezpieczenia to podstawa

Światłowód dla firm, który będzie wykorzystywany do dostarczania darmowego połączenia bezprzewodowego dla klientów, musi być także skutecznie zabezpieczony. Większość routerów powinna oferować opcję utworzenia sieci prywatnej i publicznej – osobne połączenie dla gości pozwoli odseparować ruch i chronić newralgiczne dane przed niepowołanym dostępem. Nie możemy przy tym pominąć zabezpieczenia Internetu przed działaniami hakerów, którzy w większości przypadków skupiają się właśnie na przedsiębiorstwach. W ostatnich latach na znaczeniu szczególnie zyskały ataki DDoS, polegające na zajęciu całego łącza danej organizacji. Odpowiedzią ze strony dostawców Internetu są specjalne metody ochrony, które pozwalają zachować sprawność sieci nawet w trakcie przeprowadzania ataku.

Internet światłowodowy dla firm – jaką ofertę wybrać?

Jakie łącze poradzi sobie zarówno z codzienną pracą w ramach przedsiębiorstwa, jak i potrzebami klientów, którzy będą chcieli skorzystać z darmowego połączenia? Pierwszym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę przy wyborze, jest prędkość. 300 Mb/s to minimum w takich warunkach, z kolei 1 Gb/s to już przepustowość, która powinna całkowicie spełnić potrzeby firmy. Dobrym wyborem może okazać się łącze symetryczne, które zapewnia jednakową prędkość wysyłania i odbierania danych.

Dodatkowo niezbędne będą skuteczne zabezpieczenia – w tym wspomniana wcześniej ochrona ANTY-DDoS. Aby mieć pewność, że dostęp do sieci będzie zachowany bez przestojów, warto wybrać symetryczny Internet światłowodowy dla firm z gwarancją SLA na określonym poziomie. Elastyczne i bezpieczne usługi światłowodowe dla przedsiębiorstw można znaleźć między innymi w ofercie firmy INEA.