Zakupy online na co zwracać uwagę, aby uniknąć niemiłych niespodzianek?

Niektórzy niemalże codziennie robią zakupy przez internet, inni z kolei stronią od nich w obawie przed oszustami. Obecnie wiele mówi się o rozmaitych cyberprzestępstwach. Nie trzeba być hakerem, aby przechwycić cudze dane i przykładowo wziąć na kogoś pożyczkę lub zalogować się do konta bankowego, po czym wyczyścić je z wszystkich pieniędzy. Oczywiście kluczowe będzie to, aby odpowiednio się zabezpieczyć, co zmniejszy ryzyko padnięcia ofiarą internetowego oszusta. Dużym problemem stały się telefony od osób, które podają się za instytucje bankowe i chcą wyłudzić dane do logowania. Brzmią niestety bardzo przekonująco, przez co niestety niektórzy dają się nabrać i tracą oszczędności swojego życia.

Bezpiecznie w internecie, czyli zakupy online na co zwracać uwagę?

Bezpieczeństwo w internecie to podstawa, jeśli ktoś chce zrobić zakupy, co wiąże się z podaniem danych wrażliwych, często też nawet numeru karty płatniczej. Zawsze trzeba być ostrożnym, bo niestety cyberprzestępców przybywa i stają się coraz bardziej kreatywni. Jeśli ktoś nie jest świadomy zagrożeń, to może stać się ofiarą oszustów. W przypadku łączenia się z bankiem należy najpierw zwrócić uwagę na to, czy połączenie jest szyfrowane, zabezpieczone hasłem. O certyfikacie SSL świadczy ikona zamkniętej kłódki przy adresie strony. Bardzo złym pomysłem będzie podawanie danych wrażliwych podczas korzystania z publicznych sieci wifi, najlepszym rozwiązaniem staje się całkowite unikanie ich. W przypadku podawania haseł na stronach internetowych zawsze należy zadbać o to, aby były one silne i zróżnicowane. Skomplikowane kombinacje liczb i liter uchronią przed włamaniem się na konto.

Obecnie skrzynki mailowe są wręcz bombardowane rozmaitymi wiadomościami. Wiele z nich to po prostu zwykły spam. Najlepszym rozwiązaniem będzie nieodczytywanie ich i automatyczne kasowanie. Nie należy otwierać podejrzanych maili, a już na pewno nie powinno się klikać w dołączone do nich załączniki. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie. Zawsze powinno się dokładnie weryfikować każdą stronę, szczególnie sklepy internetowe. Pamiętać należy również o nieinstalowaniu żadnych aplikacji i programów, które pochodzące z nieznanych źródeł. Bardzo ryzykowne jest serfowanie po internecie bez zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Istotne będzie jednak to, aby był to sprawdzony dostawca. Znaczenie ma również aktualizowanie systemu i aplikacji, z których się już korzysta, to samo dotyczy poprawy bezpieczeństwa. Więcej na: https://dbay.pl/

Co zrobić, aby zakupy przez internet były bezpieczne?

Wiele osób akceptuję regulamin na stronach bez uprzedniego zapoznania się z ich treścią, co jest oczywiście dużym błędem, bo mogą widnieć tam bardzo niekorzystne zapisy. Warto poświęcić chwilę czasu i przeczytać regulamin przed jego zatwierdzeniem. Uważne czytanie dotyczy także e-maili, bo poczta elektroniczna jest często atakowana przez hakerów. Zależy im przede wszystkim na wyłudzeniu haseł do bankowości elektronicznej, aby móc wyczyścić ofierze konto z wszystkich oszczędności. Dokładne sprawdzanie stron internetowych ma ogromne znaczenie, bo mogą być one sfałszowane przez cyberprzestępcę. Będzie on dążył do tego, aby nieświadomy internauta podał hasło lub numer karty kredytowej itd. Uważać należy podczas płacenia kartą w internecie. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest BLIK, bo trzeba potwierdzić płatność na telefonie i podać jednorazowy kod ważny wyłącznie przez chwilę. Nie należy korzystać ze stron internetowych, jeśli wyświetla się komunikat o wygaśnięciu certyfikatu lub trudności z jego zweryfikowaniem.

Nie wolno podawać numeru PIN swojej karty w internecie. Żaden bank nie poprosi o jego wpisanie, to samo dotyczy kodu CVV2/CVC2, czyli 4 ostatnich cyfr na odwrocie karty płatniczej. Powinno się również regularnie sprawdzać historię transakcji na koncie zarówno osobistym, jak i karty kredytowej w bankowości elektronicznej. Jeśli pojawią się jakieś podejrzane transakcje, to należy niezwłocznie skontaktować się w tej sprawie z bankiem. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie korzystanie z potwierdzenia transakcji online za pomocą wiadomości SMS. Przed wykonaniem przelewu internetowego należy w pierwszej kolejności zweryfikować wszystkie dane. Bardzo ważne będzie to, czy został podany właściwy numer konta, aby nie wysłać oszustowi pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie swoich zakupów online na wypadek trafienia na nieuczciwego sprzedawcę. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie dostawy za pobraniem, czyli płatności za zamówienie przy jego odbiorze. Nie będzie trzeba martwić się, że zamówiony towar nie dotrze do klienta lub będzie niezgodny z zamówieniem.