Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać?

Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując klawiaturę mechaniczną? Czy klawiatury tego rodzaju nadają się jedynie do grania? Czym właściwie różni się klawiatura mechaniczna od zwykłego rozwiązania? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Czym wyróżniają się klawiatury mechaniczne?
  2. Tanie klawiatury mechaniczne – na co zwrócić uwagę?
  3. Jakie przełączniki może mieć klawiatura mechaniczna?

Potrzebujesz klawiatury, która sprawdzi się nie tylko do grania w gry, ale i do pracy? Najlepszą opcją w tym przypadku będą oczywiście klawiatury mechaniczne. Zaletą klawiatur tego rodzaju jest nie tylko szybka reakcja na dotyk, ale także to, że klawisze można programować. Na rynku znajdziesz klawiatury mechaniczne, które mają wiele różnorodnych elementów zwiększających ich skuteczność. Czym dokładnie wyróżniają się klawiatury mechaniczne na tle zwykłych opcji? Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując klawiaturę mechaniczną? Szczegóły na temat klawiatur mechanicznych znajdziesz w niniejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do lektury!

Czym wyróżniają się klawiatury mechaniczne?

Klasyczne klawiatury mechaniczne wyróżniają się przede wszystkim klawiszami o wyższym profilu oraz nieco głośnym, charakterystycznym już klikaniu. W porównaniu do zwykłego rozwiązania klawiatura mechaniczna różni się sposobem działania. W akcesoriach mechanicznych montuje się skomplikowane mechanizmy, podczas gdy klawiatury membranowe mają kopułki gumowe, które umieszcza się tuż pod klawiszami. Wspomniane kopułki gumowe po dociśnięciu do membrany, informują o tym, że dana czynność, konkretne zadanie zostało wykonane.

Czym jeszcze wyróżniają się klawiatury mechaniczne na tle zwykłych rozwiązań? Przede wszystkim wytrzymałością i ekonomicznością. Na rynku możesz znaleźć klawiatury mechaniczne w przeróżnych kształtach, mające podświetlenie RGB oraz ergonomiczne rozwiązania. Ponadto w przeciwieństwie do zwykłych modeli mechaniczne klawiatury są nieco cięższe i głośniejsze.

Tanie klawiatury mechaniczne – na co zwrócić uwagę?

Jaka klawiatura mechaniczna będzie odpowiednim rozwiązaniem? Czy tanie klawiatury mechaniczne są dobre? Wszystko zależy od tego, czego właściwie oczekujesz od akcesorium tego rodzaju. Dobra klawiatura mechaniczna to taka, która jest dostosowana do Twoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę, kupując klawiaturę mechaniczną.

Ważnym kryterium są przełączniki mechaniczne. Wśród nich wyróżnia się przełączniki czerwone, niebieskie, brązowe oraz czarne. Między sobą różnią się wysokością punktu aktywacji klawisza, słyszalnością odgłosu i obecnością wyczuwalnego momentu tej aktywacji oraz maksymalną siłą nacisku. Z reguły czerwone oraz czarne przełączniki działają liniowo, podczas gdy przy niebieskich i brązowych czuć moment aktywacji. Charakterystyczny klik — czyli słyszalny moment aktywacji — towarzyszy użytkownikowi klawiatury z niebieskimi przełącznikami. Inne przełączniki działają ciszej. Skok w każdym przypadku wynosi 2 mm, natomiast siła niezbędna do aktywacji różni się – dla czerwonego i brązowego przełącznika wynosi 45 g, niebieskiego 50 g, a przy czarnym 60 g. Na jakie przełączniki się zdecydować? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest rozmiar klawiatury mechanicznej. Jeśli szukasz akcesorium nie tylko do pracy, ale także do grania w gry, koniecznie zdecyduj się na pełnowymiarowe rozwiązania. Jeśli natomiast nie potrzebujesz pada numerycznego, mobilna i kompaktowa klawiatura mechaniczna będzie wystarczającą dla Ciebie opcją.

Używasz komputera po zmroku i masz problem z dostrzeganiem poszczególnych przycisków? Postaw na modele z podświetlaną klawiaturą. Dla gamerów polecamy wybierać modele z trybem gamingowym. To funkcja, która — przykładowo — dezaktywuje wszystkie te przyciski, które wyrzucają z gry z powrotem do systemu.

Równie istotny jest wybór mobilności klawiatury mechanicznej. Lepszą opcją jest klawiatura mechaniczna bezprzewodowa czy przewodowa? Właściwość tę dobiera się oczywiście do indywidualnych upodobań. Jeśli zdecydujesz się na bezprzewodową klawiaturę, pamiętaj o tym, aby regularnie ładować w niej baterie.

Jakie przełączniki może mieć klawiatura mechaniczna?

Jak wspominaliśmy, w klawiaturach mechanicznych umieszcza się specjalne przełączniki. Elementy te dzieli się na rozwiązania czerwone, czarne, brązowe i niebieskie. Czerwone przełączniki wyróżniają się szybką reakcją i liniowością działania. Z tego względu poleca się klawiatury mechaniczne z czerwonymi przełącznikami dla graczy. Gorzej natomiast sprawdzą się przy pisaniu. Niebieskie przełączniki charakteryzują się miękkością kilku. Uważa się je za nieco mniej agresywne w porównaniu ze wspomnianymi wyżej czerwonymi przełącznikami. Rozwiązanie tego rodzaju jest lepszą opcją do pisania. Brązowe przełączniki natomiast uważa się za swego rodzaju kompromis między wariantem niebieskim a czerwonym. To stosunkowo uniwersalne klawiatury mechaniczne, które sprawdzą się zarówno do pisania, jak i do grania. W trakcie działania użytkownik czuje moment aktywacji, ale delikatniej. Ponadto klawiatura mechaniczna z brązowymi przełącznikami jest cichsza.

Klawiatura mechaniczna z czarnymi przełącznikami to idealne rozwiązanie do grania w mniej dynamiczne gry, w których istotna jest precyzja ruchów, a nie ich ilość czy szybka reakcja. Czarne przełączniki wyróżniają się większą ciężkością, jeśli chodzi o kliknięcie.

Warto wiedzieć, że niektórzy producenci mają własne oznaczenia przełączników. Z tego powodu niektóre klawiatury wyposaża się w przełączniki fioletowe, żółte, zielone, białe, a nawet srebrne. Czerwone, niebieskie, czarne i brązowe są uznawane za bazę, jeśli chodzi o podział przełączników. Bez względu na to, czy zależy ci na opcji podświetlenia RGB, czy interesuje cię blokada klawisza Windows, nawet tania klawiatura mechaniczna będzie świetnym wyborem jeżeli chodzi o żywotność przełączników. Zmieniając natomiast kolory podświetlenia będziesz mógł spersonalizować klawisze multimedialne, a to sprawia, że każda klawiatura gamingowa może wyglądać nieco inaczej.