Stacja robocza. Co to jest i kto powinien ją mieć?

W przypadku większości zadań biurowych komputer osobisty o podstawowej konfiguracji będzie wystarczający. Jeżeli jednak zapotrzebowanie na moc obliczeniową jest większe, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w profesjonalną stację roboczą.

Co to jest stacja robocza?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, czy w Twojej firmie niezbędna jest stacja robocza, powinieneś zapoznać się z definicją tego pojęcia. Stacja robocza (ang. workstation) nie jest po prostu zwykłym komputerem – to maszyna dla zawodowców, zaprojektowana specjalnie z myślą o obsłudze skomplikowanych zadań. Współcześnie stacje robocze znajdują zastosowanie w wielu obszarach związanych z zaawansowanymi technologiami, w tym m.in.:

  • analizie danych,
  • projektowaniu 3D,
  • testowaniu automatycznym,
  • edycji wideo (najczęściej 4K lub 8K),
  • inżynierii i architekturze.

Stacje robocze są zamknięte w obudowie typu tower i z reguły bardziej wytrzymałe niż typowe komputery PC. Często dzielą wiele komponentów z profesjonalnymi serwerami (można montować je w szafach typu rack) i mają wydajną specyfikację, która uwzględnia:

  • szybszy procesor,
  • dużo więcej pamięci RAM,
  • wysokiej klasy GPU,
  • pojemniejsze dyski.

Warto dodać, że komputerowe stacje robocze mają także certyfikowane oprogramowanie i sterowniki, aby obsłużyć aplikacje typu CAD/CAM/CAE, a do tego wyposażone są w wydajne, ale ciche chłodzenie. Zastosowane w nich liczne złącza pozwalają na wygodne podłączenie do infrastruktury sieciowej i korzystanie z urządzeń peryferyjnych znajdujących się w firmie. Ponadto, w przeciwieństwie do desktopów i laptopów, stacje robocze wykorzystują pamięć ECC (ang. Error Checking and Correction), która może wykrywać i naprawiać uszkodzenia danych bez przerywania wrażliwych procesów.

Mobilne stacje robocze – do pracy w terenie

Choć stacje robocze kojarzą się z dużymi jednostkami centralnymi, na rynku dostępne są również przenośne maszyny, które nie ustępują tym pierwszym pod względem wydajności. Mobilne stacje robocze to nic innego jak notebooki o wzmocnionej konstrukcji i większej mocy obliczeniowej. Stanowią praktyczne rozwiązanie dla osób, które często wykonują zawodowe obowiązki w terenie lub na wyjazdach.

Mobilne stacje robocze opracowywane są w oparciu o rygorystyczne standardy jakości. Z uwagi na to, do jakiego zastosowania są przeznaczone, większość z nich ma wytrzymałe na uderzenia i odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne obudowę, a także pojemny akumulator i dobrze zoptymalizowany układ chłodzenia. Mobilne stacje robocze coraz częściej budowane są z komponentów półprzewodnikowych, z niewielką liczbą ruchomych części, co pozwala zmniejszyć wagę urządzeń oraz wydłużyć ich żywotność.

Robocze stacje komputerowe – czy to się opłaca?

Ze względu na swoje wyśrubowane parametry stacje robocze nie należą do najtańszych komputerów na rynku, jednak inwestycja w nie bez wątpienia ma sens. Takie urządzenia pomagają zwiększyć wydajność pracy i usprawnić wykonywanie wymagających zadań. Ustalenie, czy potrzebujesz dodatkowej mocy obliczeniowej, będzie zależeć głównie od profilu działalności Twojej firmy i zakresu obowiązków pracowniczych.

Może się okazać, że niektórzy pracownicy, tacy jak inżynierowie, montażyści i twórcy treści, będą potrzebować wydajnej stacji roboczej ze względu na intensywność i złożoność wykonywanej pracy. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem wydajnej stacji roboczej, już teraz zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego GigaSerwer.pl, który oferuje tego typu maszyny w licznych opcjach konfiguracji.